Życiorys

Polski pianista Jakub Tchorzewski występował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Japonii, a jego koncerty były transmitowane przez narodowe rozgłośnie radiowe w Polsce, Słowacji, Czechach, Szwajcarii i we Włoszech.

Artysta obecnie mieszka we Włoszech, gdzie był zapraszany do wzięcia udziału w tak prestiżowych festiwalach muzycznych jak Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w Mediolanie, Bologna Festival i Festiwal Muzyki Współczesnej „Nuova Consonanza” w Rzymie. Występował, między innymi, w Kwirynale – Pałacu Prezydenta Republiki Włoch w Rzymie, Teatro La Fenice, Fondazione Cini i Ateneo Veneto w Wenecji, Teatro Filodrammatici w Mediolanie, Teatro Regio w Parmie, Teatro A. Bonci w Cesenie, Teatro Sociale w Bergamo, Filharmonii w Trydencie, Audytorium Pollini w Padwie oraz Accademia dei Concordi w Rovigo. Występował również w Filharmoniach w Warszawie, Lwowie i Bukareszcie, a także na Festiwalach Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna” i „Warszawska Jesień”, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, oraz podczas Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Ma na koncie szesnaście płyt kompaktowych dobrze przyjętych przez międzynarodową prasę muzyczną, a wydanych przez firmy fonograficzne Acte Préalable, Dux, Musiques Suisses, Tactus, Vermeer i Warner Music Poland. Jego zainteresowanie muzyką zapomnianą, lub rzadko wykonywaną doprowadziło do pierwszych w historii fonografii nagrań utworów takich kompozytorów jak Sándor Veress, Gino Gorini, Ugo Amendola, René de Boisdeffre i Roman Palester.

Jako oddany kameralista miał okazję współpracować z tak znakomitymi muzykami jak m. in. skrzypkowie Tomasz Tomaszewski, Agnieszka Marucha i Dejan Bogdanovich, wiolonczeliści Bartosz Koziak i Luca Fiorentini, fleciści Jadwiga Kotnowska, Silvia Careddu i Carlo Tamponi, klarneciści Nicolas Fargeix i Vincenzo Paci, oboista Paolo Pollastri, oraz z zespołami takimi jak Duo Viennese (Paweł Zalejski, Monika Hager-Zalejski) i Quartetto Guadagnini.

Ważne miejsce w repertuarze Jakuba Tchorzewskiego odgrywa muzyka współczesna. Brał udział w prawykonaniach utworów takich autorów jak Giovanni Bietti, Alessandra Ciccaglioni, Federico Gardella, Ardian Halimi, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Roman Palester, Filippo Perocco, Marcin Stańczyk i Alex Stein. Krzysztof Meyer o nagraniu swojej Sonaty wiolonczelowej op. 99 w wykonaniu Izabeli Buchowskiej i Jakuba Tchorzewskiego wypowiedział się w następujący sposób: „Wasze wykonanie jest pod każdym względem doskonałe: jest to tak, jak sobie mój utwór komponując wyobrażałem”.

Jakub Tchorzewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Studiował także u prof. James’a Tocco w Musikhochschule Lübeck (Niemcy), prof. Tomasza Herbuta w Hochschule der Künste Bern (Szwajcaria), oraz prof. Mack’a McCray’a w San Francisco Conservatory of Music (USA).

Obecnie współpracuje z Konserwatorium „Benedetto Marcello” w Wenecji, a także jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers’ Association.

Do pobrania