Jest świetnym pianistą i szczególnie uważnym akompaniatorem, który frazuje i oddycha wraz ze swoim śpiewakiem.
William Hedley,
MusicWeb International
Jest świetnym pianistą i szczególnie uważnym akompaniatorem, który frazuje i oddycha wraz ze swoim śpiewakiem.
William Hedley,
MusicWeb International
Tchorzewski jest jednym z najbardziej ekspresyjnych pianistów i najlepszych akompaniatorów.
Rick Perdian,
MusicWeb International
Polski pianista Jakub Tchorzewski występował w większości
krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Od kilkunastu lat mieszka we
Włoszech, gdzie był zapraszany do wzięcia udziału w tak prestiżowych
festiwalach muzycznych jak Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w
Mediolanie, Bologna Festival i Festiwal Muzyki Współczesnej „Nuova
Consonanza” w Rzymie. Do najważniejszych występów na Półwyspie Apenińskim
zalicza również koncert w Kwirynale – Pałacu Prezydenta Republiki Włoch w
Rzymie transmitowany przez RAI Radio 3 oraz wielokrotny udział w szeregu
festiwali organizowanych przez Teatro La Fenice w Wenecji.
Pomimo emigracji nie traci kontaktu z Ojczyzną, występując w Filharmonii Narodowej w Warszawie, na Festiwalach Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna” i „Warszawska Jesień”, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także podczas Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Ma na koncie ponad dwadzieścia albumów w większości poświęconych muzyce zapomnianej, lub rzadko wykonywanej, nominowanych do takich nagród jak Opus Klassik i International Classical Music Awards, znakomicie przyjętych przez międzynarodową prasę muzyczną w tym The Strad, Opernwelt i Rivista Musica. Szczególne miejsce w dorobku artysty zajmuje polski kompozytor Roman Palester, którego komplet utworów na fortepian solo zarejestrował, jako pierwszy pianista w historii fonografii, we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego. Inne światowe premiery fonograficzne obejmują dzieła fortepianowe i kameralne takich kompozytorów jak Ignacy Friedman, Raul Koczalski, Sándor Veress, Gino Gorini, Ugo Amendola oraz René de Boisdeffre.
Ważne miejsce w repertuarze Jakuba Tchorzewskiego odgrywa muzyka współczesna. Brał udział w prawykonaniach utworów takich autorów jak Giovanni Bietti, Alessandra Ciccaglioni, Federico Gardella, Ardian Halimi, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Filippo Perocco, Marcin Stańczyk i Alex Stein. Krzysztof Meyer o nagraniu swojej Sonaty op. 99 wypowiedział się w następujący sposób: „wykonanie jest pod każdym względem doskonałe: jest to tak, jak sobie mój utwór komponując wyobrażałem”.
Jakub Tchorzewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Studiował także w Musikhochschule Lübeck (Niemcy), w Hochschule der Künste Bern (Szwajcaria), oraz jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w San Francisco Conservatory of Music (USA).
Prowadził działalność dydaktyczną w konserwatoriach w Padwie i Turynie, a obecnie współpracuje z Konserwatorium „Benedetto Marcello” w Wenecji oraz „Agostino Steffani” w Castelfranco Veneto.